Period 1981. – 1991.
Skupštinom Odreda 1981. godine Odred doživljava veliku ekspanziju. Postavlja se novo rukovodstvo Odreda, za načelnika je postavljen Basarić Miralem, dok funkciju starješine odreda obavlja Hamid Jašar. Odred čini preko 300 aktivnih članova!
Ubrzo, rad Odreda na redovnoj bazi podržava FAMOS. Zahvaljujuči Složenoj organizaciji udruženog rada FAMOS ulazimo u stalan način finansiranja, te dobivamo i podršku u opremi.
U ovom periodu podrška ne izostaje ni sa jedne strane. Osnovana krajem 1957. godine, baš u periodu osnivanja Odreda, OSNOVNA ŠKOLA “ALEKSA ŠANTIĆ”, danas “Druga osnovna škola Hrasnica” prepoznaje našu organizaciju kao zdravu i društveno-korisnu i otvara nam širom svoja vrata. Tako su u ovom periodu veliki doprinos našoj organizaciji dale učiteljice Jovanka i Markos Olga.
Godine 1982. učestvujemo na smotri Saveza izviđača grada Sarajeva na Ušću, kod Opuzena, gdje smo ugostili izviđače iz bratskog odreda iz Niša. Iste godine šaljemo člana našeg Odreda Jašar Aziza na Republičku školu za načelnike odreda u organizaciji Saveza izviđača Bosne i Hercegovine. Također, dva člana našeg Odreda, Safet Gljiva Safo i Marković Momir Boban, borave na tada prvoj organizovanoj školi za specijalnosti u Savezu izviđača Jugoslavije koja se održavala u prašumi Peručica u organizaciji Saveza izviđača grada Niša.
Nastavljamo tradiciju organizacije marša “Tragom proletera Ilidža-Foča”. Kao krunu rada 82. godine dobijamo titulu Partizanskog odreda, najvećeg priznanja Saveza izviđača Jugoslavije, kao i opštinsku Plaketu “25. maj”.
Iz ovog perioda izdvajamo prva mjesta na najvećem sarajevskom takmičenju “Ilegalac”, 82. i 83. godine, te veoma jako takmičenje u Čačku, gdje ekipa u sastavu: Čarli, Boban, Naza, Rejhana i Bea donosi pehar za prvo mjesto našem Odredu.
Učestvujemo na smotri Saveza izviđača Jugoslavije koja se održala na Tjentištu. Krajem 83. godine organizujemo i prvu svečanu akademiju povodom 25 godina Odreda.
Iz perioda 84. godine izdvajamo bratimljenje sa odredom izviđača “Filip Filipović” iz Čačka.
1985. godine zvanično dobijamo i prve Odredske prostorije u Sportskom centru, koje ćemo 89. godine zamjeniti sa prostorijama u Samačkom domu. Iste godine, odlazimo na smotru Saveza izviđača Bosne i Hercegovine koja se održavala na Boračkom jezeru. Učestvujemo i organizujemo mnoge aktivnosti kulturno-sportskog karaktera, što prepoznaju mnogi, pa tako 85. godine dobijamo Priznanje OK SUBNOR-a Ilidža, Spomen-plaketu grada Sarajeva, kao i nagradu Skupštine opštine Ilidža.
1986. godine učestvujemo na smotri Saveza izviđača grada Sarajeva na Boračkom jezeru gdje boravimo sa 50 izviđača iz Poljske, a istom prilikom dočekujemo izviđače bratskog odreda Đuka Dinić iz Niša koji su u ovom periodu imali akciju pod nazivom “Stazama vrhovnog komandanta”
Učestvujemo i na tada najmasovnijoj smotri Saveza izviđača Jugoslavije koja se održala u Beogradu, na adi Ciganliji 87. godine, gdje je na smotri boravilo oko 12.000 izviđača i planinki. Dugogodišnje prijateljstvo sa izviđačima iz OI Đorđe Simeonović iz Zaječara, krunisano je bratimljenjem upravo na ovoj smotri.
Konstantno šaljemo naše članove na kadrovske škole kako ne bi izgubili kontinuitet u radu koji se proteže sve do danas. Organizujemo zimovanja na Palama, Ozrenu, Stambolčiću, Žici, Igmanu i Varešu. Bilježimo sjajne rezultate na mnogim takmičenjima, kao što su takmičenja u Prijepolju, Valjevu, Zemunu, Zaječaru…
Kao prvo takmičenje koje odred organizuje, odlučeno je da pravimo noćno orjentaciono takmičenje, pod nazivom „Izviđači Igmanu“, jedno od samo dva NOT-a u Sarajevu, koje je u to vrijeme imalo preko 40 izviđačkih odreda.
1988. godine organizujemo drugu svečanu akademiju, povodom 30 godina rada Odreda.
Do kraja prijeratnog perioda izdvojili bi ekspediciju kroz kanjon Rakitnice koju su naši članovi Odreda Marković Momir Boban, Glišić Siniša Gliša i Jašar Aziz izveli u julu 89. godine u trajanju od 8 dana.